Autor/Autorzy:
Zenon Gierała
Stron:
288
Oprawa:
miękka
Format:
148 x 210 mm
Rok wydania:
2015
Wiek czytelnika
10+
ISBN:
978-83-7971-044-7

Tajemnica starej cerkwi

Cena:
16,00 zł
11,20 zł

Książka nominowana do 23. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Książka wyróżniona w II edycji konkursu "Książka przyjazna dziecku".

Niezwykła etnograficzna podróż do zapomnianego świata.

Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony bądź przypomniany chłopięcy świat, żywe i dobrze skonstruowane postaci, z którymi łatwo się zidentyfikować, umiejętnie tkana aura tajemnicy, pełne młodzieńczej zaciętości poczynania bohatera skoncentrowane na tym, jak uniknąć prac w polu czy pójścia do szkoły, osadzone zostały w realiach niewielkiej wsi w latach 50. XX wieku.

Z jednej strony można powiedzieć, że to zapomniany już świat, z drugiej jednak doświadczenia głównego bohatera wydają się jak najbardziej współczesne, wręcz uniwersalne. Kto z nas nie wyrywał się z domu do znacznie ciekawszych zajęć niż wypełnianie obowiązków narzuconych przez rodzinę? Kto nie miał ochoty pójść na wagary? Kogo nie fascynowało odkrywanie tajemnicy? Kto z nas jako dziecko nie lubił się bać opowieści? Wszystko to jednak nie znaczy, że bohater powieści jest wyłącznie „skaraniem boskim”, jak mawiała jego babcia; to rezolutny chłopiec o dobrym sercu, wrażliwy na innych ludzi i na sprawy większe niż ludzkie.

Odbiorcy:
– dziadkowie, którzy chcą sobie przypomnieć własne „łobuzerskie” czasy i powrócić na chwilę do nieistniejącego już świata dzieciństwa;
– rodzice, którzy chcą poznać klimat młodości swoich rodziców;
– dorastające dzieci, które poprzez zanurzenie się w świat powieści mogą znaleźć wspólne ze swoimi dziadkami doświadczenie, a może nawet inspirację do własnych zabaw.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– rozwija i pobudza wyobraźnię, a poprzez wartką akcję i nasycenie aurą tajemnicy – trzyma odbiorców w napięciu;
– to nie tylko powieść przygodowa – ma wiele walorów edukacyjnych: w zakresie historii lokalnej, geografii, folklorystyki, gwary;
– łączy wiele wątków, a zarazem jest spójna – pozwala nacieszyć się dobrze skonstruowaną fabułą i piękną polszczyzną, a także zidentyfikować z bohaterem.

Przeczytaj recenzje:
http://ksiazki.onet.pl
http://ksiazkiweterze.pl
http://miedzy-brzegami.blogspot.com
http://lubimyczytac.pl/
http://katechezanatana.pl

3014