Dotyczy płatności on-line lub za pobraniem
Aksjologiczny wymiar zawodów i widowisk sportowych. Nasze zainteresowanie sportem najczęściej ogranicza się do śledzenia wydarzeń i wyników sportowych. Niektórzy dla zwykłej ciekawości przeglądają życiorysy sportowców. Inni, fanatycznie kibicując tylko wybranej drużynie, nie pogłębiają wiedzy na temat sportu. Czy ta książka zaspokaja zwykłą ciekawość, czy pogłębia wiedzę? Na pewno nie jest ona komentarzem do jakiegoś wydarzenia sportowego, nie jest kroniką sportową i nie gloryfikuje jakiejś drużyny, by przypodobać się jej kibicom. Na czym polega jej wartość? O jej wartości stanowi „głębsza wiedza” na temat teorii i praktyki sportu.
Autor ujmuje to, co winno być istotne i pierwszorzędne w życiu sportowca i w organizacji zawodów sportowych. Wydobywa i ukazuje to wszystko, co stanowi o pięknie sportu. We wszystkich dyscyplinach i wydarzeniach sportowych źródłem piękna są wartości ludzkie. Bez tych „klasycznych wartości” wszystko się zaciemnia, traci szlachetną celowość i nie przynosi pożytku osobistego i społecznego. Dziś problem ten jest bardzo często pomijany i nie podejmowany. Bezrefleksyjne nastawienie na sukces, sławę i dobrobyt przynagla do tego, by wchłaniać to, co przyjemne i łatwe. Ta pokusa uwalniania się od tych „klasycznych wartości” ciągle jest bardzo silna.
Bp Marian Florczyk Delegat Episkopatu Polski ds. Sportu
Ks. Jan Kochel (ur. 1963), teolog i pedagog, profesor Uniwersytetu Opolskiego, rzeczoznawca ds. podręczników przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP, członek Equipe Européenne de Catéchèse (EEC), redaktor strony Szkoły Słowa Bożego (www.ssb24.pl). Autor m.in.: Katecheza królestwa niebieskiego (2005), Katecheza u źródeł Ewangelii (2006), W drodze z Apostołem Narodów (2010), Pedagogia biblijna w katechezie (2012), Katecheza misyjna w Ewangelii Łukasza i Dziejach Apostolskich (2013), Pokorna Matka kapłanów (2014).