Rok 2018 jest dla Wydawnictwa „Jedność” szczególny, gdyż upływa pod znakiem jubileuszu 100-lecia powstania Wydawnictwa oraz Drukarni im. Adama Półtawskiego.

Historia Wydawnictwa „Jedność” sięga 1917 r., kiedy założono jedną z najlepiej wyposażonych drukarni Kielecczyzny – Drukarnię Diecezjalną „Jedność”. Początkowo wydawnictwo oferowało głównie publikacje dotyczące życia duchowego oraz dokumentujące historię regionu.

 

W latach 1921–1924 następowała sukcesywna rozbudowa drukarni „Jedność”. Nie zaprzestała ona działalności także w czasie okupacji. Po wojnie od roku 1949 rozpoczął się proces upaństwowienia, zakończony w 1956 roku zamknięciem drukarni. Działalność Wydawnictwa „Jedność” reaktywował w 1989 roku bp Stanisław Szymecki.

Obecnie wydawnictwo publikuje książki z zakresu teologii, biblistyki i duchowości, a także cenione w środowisku podręczniki, przewodniki metodyczne i pomoce dydaktyczne (także dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych) oraz bogatą literaturę katechetyczną i duszpasterską. W ofercie wydawnictwa znajdują się również wysmakowane edytorsko albumy, encyklopedie i leksykony.

Od lat „Jedność” współpracuje z największymi wydawcami zagranicznymi, takimi jak Herder i Gräfe und Unzer Verlag z Niemiec czy Edycja Paulińska, Giunti, Ancora i Piemme z Włoch. Owocem tej współpracy są wspólne przedsięwzięcia edytorskie, które zyskały uznanie czytelników. Jedność jest także największym w Polsce wydawcą książek kard. Gianfranco Ravasiego.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach powstał osobny dział wydawniczy – Jedność dla dzieci, zaś dla miłośników zdrowego stylu życia i dobrej, prostej kuchni stworzyliśmy dział Jedność dla domu, gdzie ukazują się najlepsze książki kucharskie oraz poradniki o zdrowiu.

Wypracowany przez ostatnie lata profil wydawniczy i oferta skierowana do wielu różnych grup czytelników ugruntowały obecność Wydawnictwa „Jedność” na rodzimym rynku księgarskim. Od 1996 r. do dziś dyrektorem Wydawnictwa „Jedność” oraz Drukarni im. Adama Półtawskiego w Kielcach jest ks. Leszek Skorupa.

Wydawnictwo „Jedność” jest obecnie jednym z największych i najbardziej rozpoznawanych wydawnictw katolickich w Polsce. Każdego roku nakładem wydawnictwa ukazuje się blisko 150 nowych tytułów. Istniejąca nadal przy wydawnictwie Drukarnia im. Adama Półtawskiego – nowoczesna drukarnia dziełowa – specjalizuje się w druku wysokonakładowym.