antyfonarz_max

Antyfonarz kolegiaty kieleckiej (ok. 1372 r.) Wydanie fototypiczne z komentarzem

-25%
Oszczędzasz: 75,00 zł
Cena: 
300,00 zł
225,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 225.00 zł
Darmowa dostawa od 99 zł
Nie dotyczy: Strefy katechety, Strefy edukacji, strefy Dla parafii oraz płatności za pobraniem
Zamów teraz, a wyślemy najpóźniej jutro
Dotyczy płatności on-line lub za pobraniem
30 dniowy termin zwrotu
Dotyczy osób indywidualnych
  • _58A2093
  • _58A2094
  • _58A2087
  • 9788381443876-1
  • 9788381443876-4
  • 9788381443876-8
Zajrzyj do książki Zajrzyj do książki

Ta wyjątkowa publikacja jest fotograficznym i pełnokolorowym odwzorowaniem bezcennej księgi liturgicznej, przechowywanej w skarbcu bazyliki katedralnej w Kielcach, Antyfonarza kieleckiego z ok. 1372 r. To właśnie w tym dziele znajduje się pierwszy rękopiśmienny przekaz Oficjum o św. Stanisławie, do którego należy słynny hymn Gaude, mater Polonia,  przypisywany krakowskiemu dominikaninowi Wincentemu. Antyfonarz wydany został we współpracy z historykami i muzykologami z całej Polski, tak więc oprócz reprodukcji cennego rękopisu zawiera siedem naukowych komentarzy przybliżających biografię Wincentego, dzieje hymnu Gaude, mater Polonia, zagadnienia notacji chorałowej i in.

Dzieło, wydane we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest nie tylko naukową edycją rękopisu, ale i unikatowym albumem, pozwalającym na ponad 700 stronach podziwiać kunszt średniowiecznych pisarzy tworzących na pergaminie ozdobną księgę śpiewów liturgicznych.

Recenzja - "Antyfonarz kolegiaty kieleckiej"

"... Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że recenzowana publikacja jest nie lada gratką dla miłośników historii i wyjątkowych wydań źródeł historycznych. Oprócz reprintu samego „Antyfonarza kieleckiego”, w księdze znalazło się także siedem artykułów uzupełniających i komentujących zbiór antyfon. Opracowanie naukowe nie tylko dopełnia oryginalny tekst, ale przede wszystkim tłumaczy zagadnienia z nim związane. Dzięki nim poznajemy m.in. autora dzieła i historię powstania antyfonarza, kontekst historyczny i ówcześnie panującą w państwie sytuację sakralną, jak również dzieje hymnu „Gaude, mater Polonia”, jego badania i przekłady.

Całe wydanie robi niesamowite wrażenie: gruby papier, duży i atrakcyjny format, kolorowe ryciny zarówno w drugiej części księgi, jak i w komentarzach uzupełniających oraz wysoka jakość fotografii. Dodatkowego, ekskluzywnego efektu publikacji nadaje twarda oprawa oraz szycie stron. Wszystko to sprawia, że recenzowana książka jest niezwykle cenna i atrakcyjna..." Przeczytaj więcej: histmag.org

5306