Uniwersalny wymiar interpretacji alegorycznej Filona z AleksandriiFontes et Subsidia Theologiae. Monografie nr 1
Książka ks. Mateusza Wyrzykowskiego ukazuje sposób percepcji Prawa Mojżeszowego przez Filona z Aleksandrii oraz jego interpretację postaci biblijnych występujących w Pięcioksięgu. Tematyka ta ukazuje styk kultury judaistycznej i hellenistycznej, rzucając światło na sposób interpretacji Tory przez Septuagintę i przez diasporę aleksandryjską. Studium poświęcone osobie i dziełom Filona Aleksandryjskiego ze szczególnym uwzględnieniem postaci biblijnych jest cennym przyczynkiem do badań nad metodami lektury i interpretacji Biblii w starożytności.
O autorze:
Ks. Mateusz Wyrzykowski – ksiądz archidiecezji warszawskiej; doktor teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył seminarium translatorskie prowadzone prze Nida Institute American Bible Society na Pontificia Universita Urbaniana oraz Podyplomowe Studium Retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca na Akademii Katolickiej oraz Seminarium Duchownym w Warszawie.
O serii:
Seria Fontes et Subsidia Theologiae powstaje przy współpracy wydawnictwa „Jedność” z Akademią Katolicką w Warszawie. Jej celem jest wydawanie publikacji naukowych wnoszących wkład do współczesnej debaty w dziedzinie teologii. Seria dzieli się na trzy części:
(1) monografie – podejmujące analizę wybranego szczegółowego zagadnienia lub tematu;
(2) podręczniki – prezentujące w sposób syntetyczny oraz usystematyzowany wybrany dział teologii;
(3) dokumenty i przekłady – stanowiące tłumaczenia istotnych dzieł z zakresu teologii.